HCPL-3150-560E
Description
OPTOISO 3.75KV GATE DRVR 8DIP GW
Catalog
Isolators - Gate Drivers
DataSheet
HCPL-3150-560E PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Technology:Optical Coupling
Number of Channels:1
Voltage - Isolation:3750Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min):15kV/µs
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):500ns, 500ns
Pulse Width Distortion (Max):300ns
Rise / Fall Time (Typ):100ns, 100ns
Current - Output High, Low:500mA, 500mA
Current - Peak Output:600mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.5V
Current - DC Forward (If) (Max):25 mA
Voltage - Output Supply:15V ~ 30V
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C