HCPL-T250-300E
Description
OPTOISO 3.75KV GATE DRVR 8DIP GW
Catalog
Isolators - Gate Drivers
DataSheet
HCPL-T250-300E PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Technology:Optical Coupling
Number of Channels:1
Voltage - Isolation:3750Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min):5kV/µs
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):500ns, 500ns
Pulse Width Distortion (Max):-
Rise / Fall Time (Typ):-
Current - Output High, Low:500mA, 500mA
Current - Peak Output:1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.6V
Current - DC Forward (If) (Max):20 mA
Voltage - Output Supply:15V ~ 30V
Operating Temperature:-20°C ~ 85°C