VOH1016AG-V
Manufacturer
Vishay / Semiconductor - Opto Division
VIGOR # :
Description
OPTOISO 5KV OPEN COLLECTOR 6-DIP
Catalog
Optoisolators - Logic Output
DataSheet
VOH1016AG-V PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Number of Channels:1
Inputs - Side 1/Side 2:1/0
Voltage - Isolation:5000Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min):10kV/µs
Input Type:DC
Output Type:Open Collector
Current - Output / Channel:50 mA
Data Rate:2MHz
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):2µs, 1.2µs
Rise / Fall Time (Typ):50ns, 40ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.1V
Current - DC Forward (If) (Max):50mA
Voltage - Supply:16V
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:6-DIP (0.400", 10.16mm)