RV1S9160ACCSP-100C#SC0
Description
HI-SPEED OPTOCPLR SO-5
DataSheet
RV1S9160ACCSP-100C#SC0 PDF
Type Description
Series:-
Package:Strip
Inputs - Side 1/Side 2:1/0
Voltage - Isolation:3750Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min):50kV/µs
Input Type:-
Output Type:CMOS
Current - Output / Channel:10 mA
Rise / Fall Time (Typ):5ns, 5ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.55V
Current - DC Forward (If) (Max):6mA
Voltage - Supply:2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:6-SOIC (0.173", 4.40mm Width), 5 Leads