HCPL-5200#300
Description
OPTOISO 1.5KV TRI-STATE 8SMD GW
Catalog
Optoisolators - Logic Output
DataSheet
HCPL-5200#300 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Number of Channels:1
Inputs - Side 1/Side 2:1/0
Voltage - Isolation:1500VDC
Common Mode Transient Immunity (Min):1kV/µs
Input Type:DC
Output Type:Tri-State
Current - Output / Channel:15 mA
Data Rate:5MBd
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):350ns, 350ns
Rise / Fall Time (Typ):45ns, 10ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.3V
Current - DC Forward (If) (Max):8mA
Voltage - Supply:4.5V ~ 20V
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C