ILD55-X007
Manufacturer
Vishay / Semiconductor - Opto Division
VIGOR # :
Description
OPTOISO 5.3KV 2CH DARL 8SMD
Catalog
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
DataSheet
ILD55-X007 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Number of Channels:2
Voltage - Isolation:5300Vrms
Current Transfer Ratio (Min):100% @ 10mA
Current Transfer Ratio (Max):-
Turn On / Turn Off Time (Typ):-
Rise / Fall Time (Typ):10µs, 35µs
Input Type:DC
Output Type:Darlington
Voltage - Output (Max):55V
Current - Output / Channel:125mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.25V
Current - DC Forward (If) (Max):60 mA
Vce Saturation (Max):1V
Operating Temperature:-55°C ~ 100°C