MOC8101SD
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 6-SMD
Catalog
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
DataSheet
MOC8101SD PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Number of Channels:1
Voltage - Isolation:5300Vrms
Current Transfer Ratio (Min):50% @ 10mA
Current Transfer Ratio (Max):80% @ 10mA
Turn On / Turn Off Time (Typ):2µs, 3µs
Rise / Fall Time (Typ):1µs, 2µs
Input Type:DC
Output Type:Transistor
Voltage - Output (Max):30V
Current - Output / Channel:50mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.15V
Current - DC Forward (If) (Max):100 mA
Vce Saturation (Max):400mV
Operating Temperature:-55°C ~ 100°C