FOD250LS
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 8SMD
Catalog
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
DataSheet
FOD250LS PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Number of Channels:1
Voltage - Isolation:5000Vrms
Current Transfer Ratio (Min):15% @ 16mA
Current Transfer Ratio (Max):50% @ 16mA
Turn On / Turn Off Time (Typ):1µs, 1µs (Max)
Rise / Fall Time (Typ):-
Input Type:DC
Output Type:Transistor with Base
Voltage - Output (Max):7V
Current - Output / Channel:8mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.45V
Current - DC Forward (If) (Max):25 mA
Vce Saturation (Max):-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C