SAFLBL-2.25TRI-0119-500/PK
Manufacturer
3M
VIGOR # :
Description
SAFETY LABEL - HAND CRUSH FROM B
Catalog
Labels, Stickers, Decals - Preprinted
DataSheet
SAFLBL-2.25TRI-0119-500/PK PDF
Type Description
Series:SAFLBL
Package:-
Part Status:Active
Print Type:Pre-Printed
Language:-
Applications:Equipment
Application Specifics:Safety: Hazard
Arrangement:Symbol Only
Legend (Text):No Text
Legend (Symbol Only):Hand Crush
Color - Background:Yellow
Color - Legend:Black
Length:2.250" (57.15mm)
Width:2.250" (57.15mm)
Diameter - Label:-
Location:Indoor
Material - Body:Polyester
Mounting Type:Adhesive
Outside Pipe Diameter (Max):-
Outside Pipe Diameter (Min):-
Shape:Triangle
Features:Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Moisture Resistant, UV Resistant
Ratings:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
121786
6" X 8" B514 YELLOW P 20/PK