EFD12/6/3.5-3C96-A63-S
Manufacturer
FERROXCUBE
VIGOR # :
Description
EFD CORES 2PC SET
Catalog
Ferrite Cores
DataSheet
EFD12/6/3.5-3C96-A63-S PDF
Type Description
Series:*
Package:Bulk
Part Status:Active
Core Type:EFD
Supplier Device Package:EFD 12 x 6 x 3.5
Material:3C96
Diameter:-
Inductance Factor (Al):63 nH
Tolerance:±5%
Gap:Gapped
Effective Permeability (µe):125
Initial Permeability (µi):-
Core Factor (ΣI/A) mm-1:2.5
Effective Length (le) mm:28.5
Effective Area (Ae) mm²:11.4
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:10.7
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:325
Finish:Uncoated
Height:6.20mm
Length:12.50mm
Width:3.50mm