RM5/I-3C96-A160
Manufacturer
FERROXCUBE
VIGOR # :
Description
RM CORES 2PC SET
Catalog
Ferrite Cores
DataSheet
RM5/I-3C96-A160 PDF
Type Description
Series:*
Package:Bulk
Part Status:Active
Core Type:RM
Supplier Device Package:RM 5
Material:3C96
Diameter:-
Inductance Factor (Al):160 nH
Tolerance:±3%
Gap:Gapped
Effective Permeability (µe):120
Initial Permeability (µi):-
Core Factor (ΣI/A) mm-1:0.935
Effective Length (le) mm:23.2
Effective Area (Ae) mm²:24.8
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:18.1
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:574
Finish:Uncoated
Height:10.40mm
Length:14.90mm
Width:12.30mm