ER18/3.2/10-3C97-S
Manufacturer
FERROXCUBE
VIGOR # :
Description
PLANAR ER CORES 2PC SET
Catalog
Ferrite Cores
DataSheet
ER18/3.2/10-3C97-S PDF
Type Description
Series:*
Package:Bulk
Part Status:Active
Core Type:ER
Supplier Device Package:ER 18 x 3.2 x 10
Material:3C97
Diameter:-
Inductance Factor (Al):-
Tolerance:±25%
Gap:Ungapped
Effective Permeability (µe):-
Initial Permeability (µi):-
Core Factor (ΣI/A) mm-1:0.73
Effective Length (le) mm:22.1
Effective Area (Ae) mm²:30.2
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:30.1
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:667
Finish:Uncoated
Height:9.70mm
Length:18.00mm
Width:3.15mm
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
E32/6/20/R-3C96
E32/6/20/R-3C96
PLANAR E CORES
SiT3372AC-1B9-25NZ10.240000Y
SiT3372AC-1B9-25NZ10.240000Y
XTAL OSC VCXO 10.2400MHZ LVPECL
VI-J0X-IY-F4
VI-J0X-IY-F4
DC DC CONVERTER 5.2V 50W
ER18/3.2/10-3C97-S
ER18/3.2/10-3C97-S
PLANAR ER CORES 2PC SET
VE-J5Z-MX-S
VE-J5Z-MX-S
DC DC CONVERTER 2V 30W