AP-USDC16GC249-KTM1
Manufacturer
Apacer
VIGOR # :
Description
SSD 16GB SLIM-SATA MLC SATA III
Catalog
Solid State Drives (SSDs), Hard Disk Drives (HDDs)
DataSheet
AP-USDC16GC249-KTM1 PDF
Type Description
Series:uSDC-M Plus
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Memory Size:16GB
Memory Type:FLASH - NAND (MLC)
Form Factor:Slim-SATA
Speed - Read:245MB/s
Speed - Write:170MB/s
Voltage - Supply:1.2V, 1.8V, 3.3V
Type:SATA III
Current - Max:355mA (Typ)
Operating Temperature:0°C ~ 70°C
Weight:-
Size / Dimension:16.00mm x 20.00mm x 1.40mm