
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 16G88 |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Type: | DC Motor |
| Function: | Standard |
| Motor Type: | Brushed |
| Voltage - Rated: | 6VDC |
| RPM: | 11700 RPM |
| Torque - Rated (oz-in / mNm): | 0.779 / 5.5 |
| Power - Rated: | 4.5W |
| Encoder Type: | - |
| Size / Dimension: | Round - 0.629" Dia (16.00mm) |
| Diameter - Shaft: | 0.059" (1.50mm) |
| Length - Shaft and Bearing: | 0.295" (7.50mm) |
| Mounting Hole Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Termination Style: | Solder Tab |
| Features: | - |
| Gear Reduction Ratio: | - |
| Torque - Max Momentary (oz-in / mNm): | - |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 85°C |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of 16G88-220E.1 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
GEARMOTOR 27 RPM 24V
STANDARD MOTOR 3700 RPM 24V
35 WATT SHADED POLE MTR.
COOLX POWER SUPPLY
COOLX POWER SUPPLY
STANDARD MOTOR 11700 RPM 6V
THERM NTC 150KOHM 4600K STUD