R88M-K90010F-S2
Manufacturer
Omron Automation & Safety Services
VIGOR # :
Description
SERVOMOTOR 1000 RPM 400V
Catalog
Motors - AC, DC
DataSheet
R88M-K90010F-S2 PDF
Type Description
Series:Accurax G5
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:AC Motor
Function:Servomotor
Motor Type:-
Voltage - Rated:400VAC
RPM:1000 RPM
Torque - Rated (oz-in / mNm):1216 / 8590
Power - Rated:900W
Encoder Type:Incremental
Size / Dimension:Square - 5.118" x 5.118" (130.00mm x 130.00mm)
Diameter - Shaft:0.866" (22.00mm)
Length - Shaft and Bearing:2.760" (70.00mm)
Mounting Hole Spacing:5.709" (145.00mm)
Termination Style:Connector
Features:Key
Gear Reduction Ratio:-
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm):2733 / 19300
Operating Temperature:0°C ~ 40°C