
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | DC Motor |
| Function: | Gearmotor |
| Motor Type: | Brushed |
| Voltage - Rated: | 6VDC |
| RPM: | 75 RPM |
| Torque - Rated (oz-in / mNm): | 4.1 / 28.93 |
| Power - Rated: | - |
| Encoder Type: | - |
| Size / Dimension: | Rectangular - 0.394" x 0.472" (10.00mm x 12.00mm) |
| Diameter - Shaft: | 0.118" (3.00mm) |
| Length - Shaft and Bearing: | 0.354" (9.00mm) |
| Mounting Hole Spacing: | 0.354" (9.00mm) |
| Termination Style: | Solder Tab |
| Features: | - |
| Gear Reduction Ratio: | 298 |
| Torque - Max Momentary (oz-in / mNm): | - |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 40°C |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 26 |
Current price of COM0801 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
SERVOMOTOR 3000 RPM 200V
GEARMOTOR 3000 RPM 6V MICR METAL
LOW VOLTAGE DC MOTORS
NMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY 12
GEARMOTOR 75 RPM 6V MICRO METAL
JUMPER TERM BLK 3POS SLEEVE
N PLUG TO SMA JACK ADAPTER