
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Type: | AC Motor |
| Function: | Standard |
| Motor Type: | - |
| Voltage - Rated: | 100VAC |
| RPM: | 1600 RPM |
| Torque - Rated (oz-in / mNm): | 5.1 / 36 |
| Power - Rated: | 6W |
| Encoder Type: | - |
| Size / Dimension: | Square - 2.362" x 2.362" (60.00mm x 60.00mm) |
| Diameter - Shaft: | 0.217" (5.50mm) |
| Length - Shaft and Bearing: | 0.945" (24.00mm) |
| Mounting Hole Spacing: | 2.756" (70.00mm) |
| Termination Style: | Wire Leads |
| Features: | - |
| Gear Reduction Ratio: | - |
| Torque - Max Momentary (oz-in / mNm): | - |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 40°C |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 |
Current price of M61X6S4LGA is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
SERVOMOTOR 3000 RPM 100V
STANDARD MTR 1625 RPM 220/230V
SERVOMOTOR 3000 RPM 100V
ERC-55-500 66.5K .1% T-2 EK E3
STANDARD MOTOR 1600 RPM 100V
PRESSURE SWITCHES
DC DC CONVERTER 1.8V 5.4W