HDS2-I4-24
Manufacturer
Switch Components
VIGOR # :
Description
SOLENOID CONT 12V INSUL
Catalog
Solenoids, Actuators
DataSheet
HDS2-I4-24 PDF
Type Description
Series:HDS2
Package:Bulk
Part Status:Active
Technology:Electromechanical
Type:Closed Frame (Pull), Tubular
Duty Cycle:Continuous
Voltage - Rated:24VDC
Stroke Length:-
Power (Watts):1.2 kW
DC Resistance (DCR):56Ohm