
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | DSMS |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Technology: | Electromechanical |
| Type: | Open Frame Latching (Push) |
| Duty Cycle: | Pulse |
| Voltage - Rated: | 18VDC |
| Stroke Length: | 0.138" (3.50mm) |
| Power (Watts): | 34 W |
| DC Resistance (DCR): | 9.4Ohm |
| Bushing Thread: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Termination Style: | Wire Leads with Connector |
| Size / Dimension: | 1.181" L x 0.630" W x 0.551" H (30.00mm x 16.00mm x 14.00mm) |
| Diameter - Shaft: | 0.236" (6.00mm) |
| Shaft Detail: | Clevis |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 25 |
Current price of DSMS-0730-18 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
SOLENOID LATCH PULL PULSE 12V
SOLENOID LATCH PULL PULSE 24V
SOLENOID PULL INTERMITTENT 24V
LED ARRAY XLAMP CXA1512 WHITE
MEMS OSC XO 77.7600MHZ LVCMOS LV
XTAL OSC VCXO 445.5000MHZ LVDS
SOLENOID PUSH PULSE 18V