LA13-12-000A
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
VIGOR # :
Description
UNHOUSED LINEAR CYLINDRICAL VCA
Catalog
Solenoids, Actuators
DataSheet
LA13-12-000A PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Technology:Electromechanical
Type:Open Frame (Pull)
Duty Cycle:-
Voltage - Rated:27.2V
Stroke Length:0.250" (6.35mm)
Power (Watts):43.3 W
DC Resistance (DCR):17.1Ohm
Bushing Thread:-
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Pin Header
Size / Dimension:1.245" Dia x 0.775" L (31.62mm x 19.69mm)
Diameter - Shaft:-
Shaft Detail:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
F0422A
F0422A
SOLENOID PULL INTERMITTENT 12V