DSTL-0216-18
Manufacturer
Delta Electronics / EMI
VIGOR # :
Description
SOLENOID PULL CONTINUOUS 18V
Catalog
Solenoids, Actuators
DataSheet
DSTL-0216-18 PDF
Type Description
Series:DSTL
Package:Box
Part Status:Active
Technology:Electromechanical
Type:Closed Frame (Pull), Tubular
Duty Cycle:Continuous
Voltage - Rated:18VDC
Stroke Length:0.106" (2.70mm)
Power (Watts):1.1 W
DC Resistance (DCR):285Ohm
Bushing Thread:10-32 NF-2A
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads with Connector
Size / Dimension:0.378" Dia x 0.520" L (9.60mm x 13.20mm)
Diameter - Shaft:0.110" (2.79mm)