NHD-0216SZ-NSW-BBW-33V3
Description
LCD MOD 32DIG 16X2 TRANSMISV WHT
DataSheet
NHD-0216SZ-NSW-BBW-33V3 PDF
Part Status:Active
Number of Characters:32
Display Format:16 x 2
Character Format:5 x 8 Dots
Display Type:STN - Super-Twisted Nematic
Display Mode:Transmissive
Character Size:9.55mm H x 5.20mm W
Outline L x W x H:122.00mm x 44.00mm x 13.50mm
Viewing Area:99.00mm L x 24.00mm W
Backlight:LED - White
Voltage - Supply:3.3V ~ 5.5V
Dot Size:1.00mm W x 1.15mm H
Interface:Parallel
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C