C204A-FTW-LW65
Description
20X4 FSTN GRAY CHARACTER LCD
DataSheet
C204A-FTW-LW65 PDF
Character Format:5 x 7 Dots w/Cursor
Display Type:FSTN - Film Super-Twisted Nematic
Display Mode:Transflective
Character Size:4.75mm H x 2.95mm W
Outline L x W x H:98.00mm x 60.00mm x 13.50mm
Viewing Area:76.00mm W x 25.20mm H
Backlight:LED - White
Voltage - Supply:5V
Dot Size:0.60mm W x 0.65mm H
Interface:Parallel
Controller Type:ST7066
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C