VI-508-DP-FC-S
Manufacturer
Varitronix International Ltd.
VIGOR # :
Description
LCD MOD 5DIG 5 X 1 TRANSFLECTIVE
Catalog
Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric
DataSheet
VI-508-DP-FC-S PDF
Type Description
Series:VI-508
Package:Bulk
Part Status:Active
Number of Characters:5
Display Format:5 x 1
Character Format:7-Segment
Display Type:TN - Twisted Nematic
Display Mode:Transflective
Character Size:10.16mm H x 4.83mm W
Outline L x W x H:50.80mm x 30.48mm x 2.80mm
Viewing Area:45.72mm L x 17.78mm W
Backlight:-
Voltage - Supply:3V
Dot Size:-
Interface:-
Controller Type:-
Operating Temperature:-10°C ~ 60°C