C204ALBSYLY6WM55PAA
Description
20X4 STN YELLOW/GREEN CHARACTER
DataSheet
C204ALBSYLY6WM55PAA PDF
Character Format:5 x 7 Dots w/Cursor
Display Type:STN - Super-Twisted Nematic
Display Mode:Transmissive
Character Size:4.75mm H x 2.96mm W
Outline L x W x H:98.00mm x 60.00mm x 14.00mm
Viewing Area:76.00mm L x 25.20mm W
Backlight:LED - Yellow/Green
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Dot Size:0.55mm W x 0.55mm H
Interface:Parallel, 4/8-Bit
Controller Type:ST7066U
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C