C402ASBSYLY6WT55PAB
Description
40X2 STN YELLOW/GREEN CHARACTER
DataSheet
C402ASBSYLY6WT55PAB PDF
Display Format:40 x 2
Character Format:5 x 8 Dots
Display Type:STN - Super-Twisted Nematic
Display Mode:Transflective
Character Size:5.55mm H x 3.20mm W
Outline L x W x H:182.00mm x 33.50mm x 15.00mm
Viewing Area:153.60mm L x 16.20mm W
Backlight:LED - Yellow/Green
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Dot Size:0.60mm W x 0.65mm H
Interface:Parallel, 4/8-Bit
Controller Type:ST7066U
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C