C81BXBSBSW6WF55XAA
Manufacturer
Focus LCDs
VIGOR # :
Description
8X1 STN BLUE CHARACTER LCD
Catalog
Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric
DataSheet
C81BXBSBSW6WF55XAA PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Number of Characters:8
Display Format:8 x 1
Character Format:5 x 8 Dots
Display Type:STN - Super-Twisted Nematic
Display Mode:Transflective
Character Size:7.10mm H x 3.40mm W
Outline L x W x H:53.00mm x 23.00mm x 8.40mm
Viewing Area:35.00mm L x 12.60mm W
Backlight:LED - White
Voltage - Supply:4.7V ~ 5.5V
Dot Size:0.60mm W x 0.80mm H
Interface:Parallel, 4/8-Bit
Controller Type:ST7066U
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C