NHD-0220FZ-FSW-GBW-P-33V3
Description
LCD MOD 40DIG 20X2 TRANSFLCT WHT
Catalog
Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric
DataSheet
NHD-0220FZ-FSW-GBW-P-33V3 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Number of Characters:40
Display Format:20 x 2
Character Format:5 x 8 Dots
Display Type:STN - Super-Twisted Nematic
Display Mode:Transflective
Character Size:3.23mm H x 1.85mm W
Outline L x W x H:65.00mm x 20.00mm x 8.00mm
Viewing Area:48.00mm L x 10.00mm W
Backlight:LED - White
Voltage - Supply:3V ~ 3.6V
Dot Size:0.33mm W x 0.36mm H
Interface:Parallel
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C