C204ALBVKS16WN55RWS
Manufacturer
Focus LCDs
VIGOR # :
Description
20X4 UWVD BLACK CHARACTER LCD
Catalog
Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric
DataSheet
C204ALBVKS16WN55RWS PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Number of Characters:80
Display Format:20 x 4
Character Format:5 x 7 Dots w/Cursor
Display Type:-
Display Mode:Transmissive
Character Size:4.75mm H x 2.96mm W
Outline L x W x H:98.00mm x 60.00mm x 14.00mm
Viewing Area:76.00mm L x 25.20mm W
Backlight:LED - White
Voltage - Supply:4.7V ~ 5.3V
Dot Size:0.55mm W x 0.55mm H
Interface:Parallel, 4/8-Bit
Controller Type:RW1063
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C