C162LLBSYSY6WT55PAB
Manufacturer
Focus LCDs
VIGOR # :
Description
16X2 STN YELLOW/GREEN CHARACTER
Catalog
Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric
DataSheet
C162LLBSYSY6WT55PAB PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Number of Characters:32
Display Format:16 x 2
Character Format:5 x 7 Dots w/Cursor
Display Type:STN - Super-Twisted Nematic
Display Mode:Transflective
Character Size:3.23mm H x 1.85mm W
Outline L x W x H:53.00mm x 20.00mm x 8.50mm
Viewing Area:36.00mm L x 10.00mm W
Backlight:LED - Yellow/Green
Voltage - Supply:4.7V ~ 5.5V
Dot Size:0.33mm W x 0.36mm H
Interface:Parallel, 4/8-Bit
Controller Type:SPLC780D
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C