C202B-KB-LW65
Description
20X2 FSTN BLACK CHARACTER LCD
DataSheet
C202B-KB-LW65 PDF
Display Format:20 x 2
Character Format:5 x 7 Dots w/Cursor
Display Type:FSTN - Film Super-Twisted Nematic
Display Mode:Transmissive
Character Size:5.55mm H x 3.20mm W
Outline L x W x H:116.00mm x 37.00mm x 14.00mm
Viewing Area:83.00mm L x 18.60mm W
Backlight:LED - Blue
Voltage - Supply:5V
Dot Size:0.60mm W x 0.65mm H
Interface:Parallel
Controller Type:RW1063
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C