C82AXBFKSW6WT55XAA
Manufacturer
Focus LCDs
VIGOR # :
Description
8X2 FSTN GRAY CHARACTER LCD
Catalog
Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric
DataSheet
C82AXBFKSW6WT55XAA PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Number of Characters:16
Display Format:8 x 2
Character Format:5 x 8 Dots
Display Type:FSTN - Film Super-Twisted Nematic
Display Mode:Transflective
Character Size:4.75mm H x 2.95mm W
Outline L x W x H:40.00mm x 35.40mm x 13.00mm
Viewing Area:30.40mm L x 13.90mm W
Backlight:LED - White
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Dot Size:0.55mm W x 0.55mm H
Interface:Parallel, 4/8-Bit
Controller Type:ST7066U
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C