C202C-YTY-LW65
Manufacturer
Focus LCDs
VIGOR # :
Description
20X2 STN YELLOW CHARACTER LCD
Catalog
Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric
DataSheet
C202C-YTY-LW65 PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Number of Characters:40
Display Format:20 x 2
Character Format:5 x 7 Dots w/Cursor
Display Type:STN - Super-Twisted Nematic
Display Mode:Transflective
Character Size:9.22mm H x 4.84mm W
Outline L x W x H:146.00mm x 43.00mm x 13.80mm
Viewing Area:122.00mm L x 36.00mm W
Backlight:LED - Yellow
Voltage - Supply:5V
Dot Size:0.60mm W x 0.65mm H
Interface:Parallel
Controller Type:ST7066
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C