NHD-2.8-240320AF-CSXP-FCTP
Manufacturer
Newhaven Display, Intl.
VIGOR # :
Description
2.8" IPS TFT WITH CAP TOUCH
Catalog
Display Modules - LCD, OLED, Graphic
DataSheet
NHD-2.8-240320AF-CSXP-FCTP PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Display Type:TFT - Color, IPS (In-Plane Switching)
Display Mode:Transmissive
Touchscreen:Capacitive
Diagonal Screen Size:2.8" (71.12mm)
Viewing Area:57.60mm W x 43.20mm H