ULCD-28PTU-AR
Description
LCD ARDUINO 2.8" SHIELD & CBL
DataSheet
ULCD-28PTU-AR PDF
Package:Box
Part Status:Not For New Designs
Display Type:TFT - Color
Display Mode:Transmissive
Touchscreen:Resistive
Diagonal Screen Size:2.8" (71.12mm)
Viewing Area:43.20mm W x 57.60mm H