SDDAN40GT2W
Description
DISPLAY 14SEG 0.4" DBL GREEN 16S
DataSheet
SDDAN40GT2W PDF
Number of Characters:2
Size / Dimension:0.748" H x 0.740" W x 0.157" D (19.00mm x 18.80mm x 4.00mm)
Digit/Alpha Size:0.40" (10.16mm)
Display Type:14-Segment, Alphanumeric
Common Pin:Common Anode
Color:Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:100mcd
Wavelength - Peak:-
Power Dissipation (Max):114mW
Package / Case:32-SMD, No Lead
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
LD2SS6P0
LD2SS6P0
DISP 7SEG 2.25" 6DIG RED MODULE
CDSC23Y1W
CDSC23Y1W
DISPLAY 7SEG 2.30" SGL YELLOW 10
A401LR G/W
A401LR G/W
DISPLAY 7SEG 0.4" SGL RED 18DIP
SDDAN40GT2W
SDDAN40GT2W
1-SA
1-SA
STAINLESS STEEL TWEEZERS
CE621 KIT
CE621 KIT
RECTANGULAR SURFACE MOUNT 150VAC