SDSC20GT2W
Manufacturer
ChromeLED
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7SEG 0.20" SGL GRN 10SMD
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
SDSC20GT2W PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:1
Size / Dimension:0.315" H x 0.283" W x 0.118" D (8.00mm x 7.20mm x 3.00mm)
Digit/Alpha Size:0.20" (5.08mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Cathode
Color:Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:50mcd
Wavelength - Peak:525nm
Power Dissipation (Max):120mW