ACSC56-41SURKWA-F01
Description
DISPLAY 7SEG 0.56" SGL RED 10SMD
DataSheet
ACSC56-41SURKWA-F01 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Number of Characters:1
Size / Dimension:0.669" H x 0.488" W x 0.148" D (17.00mm x 12.40mm x 3.75mm)
Digit/Alpha Size:0.56" (14.22mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Cathode
Color:Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.95V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:44mcd
Wavelength - Peak:650nm
Power Dissipation (Max):75mW