INND-TS40WCB
Description
DISPLAY 7SEG 0.4" SGL WHT 10DIP
DataSheet
INND-TS40WCB PDF
Type Description
Series:INND-TS40
Package:Tube
Number of Characters:1
Size / Dimension:0.508" H x 0.379" W x 0.250" D (12.90mm x 9.63mm x 6.36mm)
Digit/Alpha Size:0.40" (10.16mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Cathode
Color:White
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:55mcd
Wavelength - Peak:-
Power Dissipation (Max):114mW
Package / Case:10-DIP (0.300", 7.62mm)