XZFMDK10A
Manufacturer
SunLED
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7-SEG 0.4" SGL RED 10SMD
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
XZFMDK10A PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:1
Size / Dimension:0.591" H x 0.358" W x 0.148" D (15.00mm x 9.10mm x 3.75mm)
Digit/Alpha Size:0.40" (10.16mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.85V
Current - Test:10mA
Millicandela Rating:27mcd
Wavelength - Peak:650nm
Power Dissipation (Max):75mW