CDSC15R21W
Manufacturer
ChromeLED
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7SEG 1.50" SGL RED 10DIP
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
CDSC15R21W PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:1
Size / Dimension:1.732" H x 1.205" W x 0.315" D (44.00mm x 30.60mm x 8.00mm)
Digit/Alpha Size:1.50" (38.10mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Cathode
Color:Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:80mcd
Wavelength - Peak:-
Power Dissipation (Max):70mW