QBASS40YG0
Manufacturer
QT Brightek
VIGOR # :
Description
DISPLAY 14SEG 0.4" SGL GRN 16SMD
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
QBASS40YG0 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:1
Size / Dimension:0.748" H x 0.366" W x 0.148" D (19.00mm x 9.30mm x 3.75mm)
Digit/Alpha Size:0.40" (10.16mm)
Display Type:14-Segment, Alphanumeric
Common Pin:Common Anode
Color:Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:3mcd
Wavelength - Peak:570nm
Power Dissipation (Max):70mW