LDS-E5006RI
Manufacturer
Lumex, Inc.
VIGOR # :
Description
DISPLAY 16SEG 0.5" SGL RED 18DIP
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
LDS-E5006RI PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:1
Size / Dimension:0.984" H x 0.630" W x 0.374" D (25.00mm x 16.00mm x 9.50mm)
Digit/Alpha Size:0.50" (12.70mm)
Display Type:16-Segment, Alphanumeric
Common Pin:Common Anode
Color:Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.7V
Current - Test:10mA
Millicandela Rating:6mcd
Wavelength - Peak:660nm
Power Dissipation (Max):100mW
Package / Case:18-DIP (0.500", 12.70mm)