CDSC56RR1WBF
Manufacturer
ChromeLED
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7SEG 0.56" SGL RED 10DIP
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
CDSC56RR1WBF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:1
Size / Dimension:0.748" H x 0.500" W x 0.315" D (19.00mm x 12.70mm x 8.00mm)
Digit/Alpha Size:0.56" (14.20mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Cathode
Color:Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:6mcd
Wavelength - Peak:-
Power Dissipation (Max):70mW