CDSABF400R2GT2WB
Manufacturer
ChromeLED
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7SEG 4.00" SGL RED/GREEN
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
CDSABF400R2GT2WB PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:1
Size / Dimension:4.800" H x 3.540" W x 0.590" D (122.00mm x 90.00mm x 15.00mm)
Digit/Alpha Size:4.00" (101.60mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Green, Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.2V Green, 2V Red
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:60mcd Green, 60mcd Red
Wavelength - Peak:-
Power Dissipation (Max):80mW