CDSA39G2WBF
Manufacturer
ChromeLED
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7SEG 0.39" SGL GREEN 10D
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
CDSA39G2WBF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:1
Size / Dimension:0.551" H x 0.295" W x 0.276" D (14.00mm x 7.50mm x 7.00mm)
Digit/Alpha Size:0.39" (10.00mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:10mcd
Wavelength - Peak:-
Power Dissipation (Max):70mW