DA56-11SRWA
Description
DISPLAY 7SEG 0.56" DBL RED 18DIP
DataSheet
DA56-11SRWA PDF
Number of Characters:2
Size / Dimension:0.750" H x 0.984" W x 0.315" D (19.05mm x 25.00mm x 8.00mm)
Digit/Alpha Size:0.56" (14.22mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.85V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:28mcd
Wavelength - Peak:660nm
Power Dissipation (Max):75mW
Package / Case:18-DIP (0.600", 15.24mm)