SDSC56A1W
Manufacturer
ChromeLED
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7SEG 0.56" SGL AMB 10SMD
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
SDSC56A1W PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:1
Size / Dimension:0.669" H x 0.492" W x 0.156" D (17.00mm x 12.50mm x 3.95mm)
Digit/Alpha Size:0.56" (14.20mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Cathode
Color:Amber
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:10mcd
Wavelength - Peak:606nm
Power Dissipation (Max):70mW