ACSA56-51CGKWA
Description
DISPLAY 7SEG 0.56" SGL GRN 10SMD
DataSheet
ACSA56-51CGKWA PDF
Number of Characters:1
Size / Dimension:0.669" H x 0.492" W x 0.094" D (17.00mm x 12.50mm x 2.40mm)
Digit/Alpha Size:0.56" (14.22mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.1V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:26mcd
Wavelength - Peak:574nm
Power Dissipation (Max):75mW