SA43-11EWA
Manufacturer
Kingbright
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7SEG 0.43" SGL RED 14DIP
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
SA43-11EWA PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:1
Size / Dimension:0.748" H x 0.496" W x 0.310" D (19.00mm x 12.60mm x 7.87mm)
Digit/Alpha Size:0.43" (10.92mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:6.9mcd
Wavelength - Peak:627nm
Power Dissipation (Max):75mW
Package / Case:14-DIP (0.300", 7.62mm)